Projekts “Dobelē un Aucē – dārzā, virtuvē un tirgū kopā jautrāk!”

06.12.2017, 08:03

Ar izstādi “Mana dārza veltes” un svētku pasākumu selekcionāra Pētera Upīša muzejā noslēdzās Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības programmas “Pats savam saimes galdam” projekts “Dobelē un Aucē – dārzā, virtuvē un tirgū kopā jautrāk!”.  

Projektu īstenoja selekcionāra Pētera Upīša biedrība sadarbībā ar Dārzkopības institūtu un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Dobeles nodaļu.

Gandrīz gada garumā projekta ietvaros norisinājās dažādas aktivitātes, lai divpadsmit jaunām, aktīvām un rosīgām Auces novada ģimenēm (22 pieaugušajiem un 25 bērniem) būtu iespēja izaudzēt dārzeņus un sagatavot krājumus ziemai, kā arī apgūt zināšanas par dārzā izaudzēto pielietošanu ikdienas maltīšu pagatavošanai.

Pavasarī ģimenēm tika nogādātas sēklas, stādi un dārzkopības instrumenti. Divpadsmit mazdārziņu kopplatība sastādīja 1,44 ha. Tika iestādīti 15 augļu koki, 55 ogu krūmi un 500 zemeņu stādi, kā arī iesētas un iestādītas dārzeņu kultūras.

Pirmā kopīgā tikšanās notika 20. aprīlī Dārzkopības institūtā, kur ģimenes savstarpēji iepazinās, satikās ar projekta vadību, kā arī iepazinās ar selekcionāra Pētera Upīša biedrību, Dārzkopības institūtu un projektā iesaistītajiem konsultantiem. Dārzkopības institūta “Pavasara lauku dienas” ietvaros bija iespēja apmeklēt semināru par augļu dārza ierīkošanu un kopšanu, par šķirnēm, slimībām un to apkarošanu. Varēja nodegustēt vairāku šķirņu ābolus un pēcpusdienā stādu tirgotavā ar Dārzkopības institūta konsultantu palīdzību izvēlēties savam dārzam atbilstošu šķirņu augļu kokus un krūmus.

Pirms sējas darbiem ģimeņu mazdārziņus apsekoja Dārzkopības institūta konsultants Imants Missa, lai novērtētu situāciju dārzā uz vietas un sniegtu padomus. Projekta ietvaros speciālistu konsultācijas dārzkopībā tika sniegtas visas sezonas garumā. To veica gan Dārzkopības institūta, gan LLKC Dobeles nodaļas konsultanti.  

Rudens pusē, kad raža jau bija nobriedusi, notika divas meistarklases mājražotājas Ingas Eglītes vadībā. Pirmajā tika apgūtas praktiskas zināšanas konditorejā – tika ceptas picmaizītes, smilšu mīklas groziņi, riekstiņi un gaisīgās Pavlovas kūkas. Otrajā meistarklasē projekta dalībnieces no savā dārzā izaudzētās ražas gatavoja konservus. Tika gatavots gan pēc vecmāmiņu receptēm, gan improvizējot uz vietas. Tā tapa divas jaunas konservu receptes, kuras nodēvēja par Ināras salātiem un Borisa salātiem. Papildus projekta meistarklasēm pēc dalībnieču vēlmēm tika rīkotas vēl divas, kurās jaunās sievietes apguva kūku dekorēšanu, plātsmaižu cepšanu, belašu un saldo virtuļu gatavošanu.  

Projekta noslēguma pasākumā 21. novembrī selekcionāra Pētera Upīša muzejā bija ieradušies projekta dalībnieki, konsultanti, projekta atbalstītāji un interesenti. Dobeles novada bērnu un jauniešu invalīdu biedrība “Laimiņa” un projektā iesaistīto ģimeņu bērni bija ierīkojuši izstādi “Mana dārza veltes”.  Svētku saimes galdu klāja projekta dalībnieces no pašu gatavotajiem cienastiem, Dārzkopības institūts bija sarūpējis sukādes, ābolus un sulu, meistarklašu vadītāja Inga Eglīte bija izcepusi gardu svētku kūku.

Pasākuma laikā dalībnieki ne tikai svinēja projekta noslēguma svētkus, bet arī papildināja zināšanas.

Selekcionāra Pētera Upīša biedrības vadītāja Inese Šinta demonstrēja filmu par Pēteri Upīti, Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa stāstīja par sukāžu ražošanu, konsultants Imants Missa informēja par veicamajiem dārza darbiem rudenī, par aveņu audzēšanas niansēm pieredzē dalījās vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa. Bija iespēja ielūkoties Dārzkopības institūta ābolu glabātuvēs un tirgotavā. Pētniece Karina Juhņeviča-Radenkova ļāva ielūkoties telpā, kur tiek veikti augļu uzglabāšanas pētījumi kontrolējamās atmosfēras kamerās ar maināmiem CO2 un O2 gāzu režīmiem.

Projekta rezultātā divpadsmit ģimenes ir iekopušas savus mazdārziņus, trim no tām dārziņš šogad bija pirmo reizi. Kopā iegūtā raža ir: 1,5 t kartupeļu, 230 kg gurķu, 178 kg galda biešu, 173 kg burkānu, 166 kg sīpolu, 110 kg tomātu, kā arī daudz citu kultūru un zaļumu.

Ziemas krājumiem sagatavoti 411,4 litri dārzeņu konservu un 142,5 litri ievārījumu.

Šobrīd dažas projekta dalībnieces gatavojas Ziemassvētku tirdziņiem “Top!” veikalos Dobelē un Aucē, jo, izrādās, ka jaunās sievietes ir arī čaklas rokdarbnieces.

Aptaujājot projektā iesaistītās dalībnieces, ir secināts, ka vislielākais ieguvums no projekta ir meistarklases, salātu receptes, zināšanas, kas iegūtas no konsultanta, jaunas zināšanas par augļu koku, krūmu kopšanu, konsultācijas zemes ielabošanā, uzzināts daudz par dārza kopšanu, ir šogad pašiem savi dārzeņi un nav jāpērk veikalā, agro kartupeļu sēkla izauga sev un atlika vēl pārdošanai, stādi, sēklas (pietiks vēl nākošajam gadam), dārzkopības instrumenti, zemeņu stādi – noderēs stādījumu paplašināšanai un biznesa uzsākšanai un, kas būtiski, ka tika pievērsta uzmanība ģimenei un vēl sniegts atbalsts. 

Paldies visiem projekta “Dobelē un Aucē –dārzā, virtuvē un tirgū kopā jautrāk!” finansētājiem un atbalstītājiem:

Nodibinājumam «Borisa un Ināras Teterevu fonds» un labdarības projektu vadītājai Ingai Skrastiņai,

Selekcionāra Pētera Upīša biedrībai un tās vadītājai Inesei Šintai,

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Dobeles konsultāciju birojam un tā vadītājai Annai Liscovai, grāmatvedei Sandrai Brakmanei un Auces novada lauku attīstības konsultantei Svetlanai Jarmoļičai,

APP «Dārzkopības institūts» direktorei Inesei Ebelei, konsultantam Imantam Missam, pētniecēm Baibai Skrebelei, Dalijai Segliņai, Sarmītei Strautiņai, Karinai Juhņevičai-Radenkovai un pārējiem darbiniekiem,

Biedrības «Auces kristīgo sieviešu organizācija» valdes loceklei Aldona Auziņai,

Mājražotājai Ingai Eglītei,

Auces novada domei un Auces pieaugušo un izglītības centram,

Piemājas saimniecības «Kāpostnīca» vadītājai Ivetai Ļekūnei,

Augu kolekcionārei Astrīdai Dobrovoļskai,

Zemnieku saimniecības «Mazjūgaiņi» vadītājai Intai Sondorei,

Dobeles novada bērnu un jauniešu invalīdu biedrībai «Laimiņa»,

SIA «Mārksmens» valdes loceklei Dacei Brokai,

Jelgavas rajona lauku partnerībai «Lielupe».

Borisa un Ināras Teterevu fonda jaunās programmas “Pats savam saimes galdam” ietvaros 2017. gadā 436 ģimenes 21 novadā guva iespēju pašu rokām veikt zemkopības darbus pārtikas sagādāšanai savam saimes galdam. Darbos iesaistījās  1581 cilvēks, viņu vidū 778 bērni. Programmas ietvaros viena ģimene šogad saimniekoja vidēji 400 kvadrātmetros zemes. Visbiežāk ģimenes izvēlējās audzēt kartupeļus, burkānus, tomātus, sīpolus, bietes un gurķus. Kopā 21 novadā šos dārzeņus ģimenes izaudzēja 86 000 kilogramu apjomā. Šī programma turpināsies vēl divus gadus. Informācija pieejama: http://www.teterevufonds.lv/musu-darbi/saimes-galdam/.

Raimonda Ribikauska,

LLKC Dobeles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante, projekta vadītāja  

Hosted by Serveris.lv

Powered by Constructor Free